Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezdolność do pracy nie wystarcza do nabycia renty

09 maja 2017 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel

Jeżeli pracownik nie utracił w stopniu znacznym zdolności do pracy zgodnej z poziomem rzeczywiście posiadanych kwalifikacji, o których decyduje nie tylko wykształcenie, ale także uzyskana przez przyuczenie do zawodu umiejętność wykonywania specjalistycznej kwalifikowanej pracy (także fizycznej), należy uznać, że nie jest osobą częściowo niezdolną do pracy. Stąd nie przysługuje mu prawo do renty.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 4 sierpnia 2016 r. (III UK 195/15).

Stan faktyczny

Pracownik w wieku 45 lat uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Po 6 latach jej pobierania ZUS odmówił mu dalszego wypłacania tego świadczenia, co podtrzymały sądy dwóch instancji. W związku z tym ubezpieczony jeszcze raz wystąpił z wnioskiem o przyznanie mu renty, jednak ponownie spotkał się z odmowną decyzją organu rentowego, od której się odwołał.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji podtrzymał w mocy decyzję ZUS. Opierając się na opiniach biegłych lekarzy stwierdził bowiem, że ubezpieczony nie jest niezdolny do pracy. Wprawdzie rozpoznano u niego chorobę niedokrwienną, stan po zawale serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę kończyn dolnych i zaburzenia depresyjne, jednak te schorzenia nie dają podstaw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10744

Wydanie: 10744

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament